5 ok, hogy miért nincs szükséged az adobe PDF olvsójára
Balk Laszlo | Frissítve 2018.11.12

Biztosan te is találkoztál már ezzel a szöveggel:

A letöltött PDF fájl, e-könyv, vagy bármi, olvasásához az Adobe Reader szükséges. És egy link az Adobe Reader letöltéséhez.

Ez lehet, hogy igaz voltpár évvel ezelőtt, de könyörgöm felejtsük már el ezt a túlbiztosított, erőltetett okosságot. Egyrészt, engedjük már meg a kedves olvasónak, hogy eldöntse mivel szeretné megnyitni a küldött PDF állományt. Másfelől épp a PDF az ami biztosítja, hogy bármilyen gépen, bármilyen operációs rendszerrel, és bármilyen PDF olvasóval ugyanúgy jelenik meg. Nézd csak, még a nevében is benne van.

PDF= Portable Dokument Format azaz Hordozható Dokumentum Formátum.

És végül miért pont az Adobe Readert?

  • Mert csak azt ismerjük.
  • Vagy mert ő alkotta meg a PDF formátumot, és mi pedig hűségesek vagyunk hozzá.

Még folytathatnám a sort…

Szóval akkor miért is?

Vagy inkább miért ne!

 

Maga a PDF formátum 1992 ben született,

Idézet az adobe oldaláról:

1991-ben John Warnock, az Adobe társalapítója Camelot Project néven elindította a papíralapú dokumentumokról digitálisra történő áttérés forradalmát. A cél az volt, hogy bárki bármely alkalmazás dokumentumait rögzíthesse, bárhova elküldhesse e dokumentumok elektronikus változatát, illetve bármilyen gépen megtekinthesse és nyomtathassa őket. 1992-re a Camelotból megszületett a PDF, amely mára világszerte az üzleti élet elismert formátuma lett.

És 1993 ban az Adobe kiadta hozzá az 1.0 változatú még DOS-os olvasót. Egy évre rá jelent meg a 2.0 változat ami már Windowson-is futott. Abban az időben talán még nem is volt otthoni használatban PC legalább is itthon Magyarországon jó eséllyel biztos nem.

 

Még a cégeknek és vállalkozásoknak is igen csak mélyen kelett a zsebükbe nyúlni, ha IT beruházást terveztek. A legkorszerübb AT-486DX2-50Mhz szélsebes gép ára, 14 colos már színes monitorral úgy 150 000 Ft környékén mozgott.

 

A fizetésünk pedig úgy nettó 15 000 Ft körül. Szóval szélsebes 50MHz-es tempóban hasítottunk a kor információs főld útján, már ha volt mivel.

A fentiek figyelembe vételével, látható, hogy micsoda történelmi korokba nyúlik vissza az Adobe Reader. Azt hiszem ez lenne az utolsó program amit szívesen látnék a gépemen. De szerencsére már nem kell. Az elmúlt évtizedek során óriásira hízott program, nehézkes és lassú is. Nem beszélve arról, hogy telis tele van biztonsági hibákkal.  A PDF olvasó gyorsasága és biztonsága sokat javúlt az utóbbi időkben, de nem eléggé. Az átlagos felhasználó számára sosem volt igazán jó alkalmazás.

Szóval, szükség van rá, vagy sem? 

 

A válasz az, hogy valószínűleg nem szükséges Adobe Reader. Mivel a böngésző és vagy az operációs rendszer (OS) már beépített PDF-támogatással rendelkezik. Természetesen mindig van néhány felhasználó, akinek elengedhetetlenül szüksége van az Adobe Readerre, olyan beépített funkciók miatt, mint például a dokumentumok digitális aláírása. Az Adobe Reader azonban túlságosan is sok funkcióval rendelkezik. És ezek a funkciók JavaScript kódokat futtathatnak, amelyek biztonsági résekhez vezetnek. Ezek után nem kétséges, hogy a legtöbben ragaszkodnak a kevesebb funkcióval rendelkező, de gyorsabb és biztonságosabb PDF olvasóhoz.

Böngészők, amelyek PDF-olvasóként is működnek.

Google Chrome

A Google Chrome 2010 óta rendelkezik beépített PDF-nézővel. A PDF-fájlok megnyitása rendkívül gyors, és közvetlenül a böngészőjébe töltődnek be. Sajnos a Chrome PDF-nézőjének meglehetősen kevés funkciója van. Összesen három-három gombot tartalmaz, az első csoport felül található meg a dokumentum forgatásához, letöltéséhez és a nyomtatásához. A második csoport pedig a dokumentum mellett jobb oldalon ezekkel a méretet tudjuk ablak mérethez igazítani, illetve nagyitani és csökkenteni a PDF megjelenésének a méretét.

Az éppen csak szükséges funkciók miatt a Google Chrom nagyon gyors. Ráadásul talán az egyik legnépszerűbb böngésző, ezért jó eséllyel már telepítve van a gépedre. A Google Chrome beállítható alapértelmezett helyi PDF-nézőként is. Ehhez csak, Kattints a jobb gombbal a PDF-re, és válaszd a Tulajdonságok parancsot, majd a Módosítás gombot, majd válaszd ki a programok listájából a Google Chrome-ot. Végül az ablak bezárása előtt kattints az Alkalmaz gombra.

A folyamat ugyanaz a Firefox, a Microsoft Edge vagy bármely más PDF-néző esetében, ha szeretnéd alapértelmezett PDF nézőként használni.

Firefox

A Google Chromehoz hasonlóan a Firefox is beépített PDF-nézővel rendelkezik. A Mozilla ezt a funkciót a Firefox 19-es verziójába építette be. Kevéssel többet tud a Chrome-nál, de még mindig minimális a használható funkciók száma.

Csak a nagyítás, a kicsinyítés, a forgatás, az oldalsáv megjelenítése és a nyomtatási lehetőségeket tudod használni. A legjobb az egészben, hogy semmiféle böngésző plugint nem kell ehhez telepítened. A PDF nézőke JavaScript-ben van írva. Ez ugyanaz a szkript nyelv, amit a böngészőben megjelenített weboldalak is használnak.

Ezek a kódok teljesen elkülönítve futnak, ezzel is jóval nagyobb biztonságot ad mint az Adobe Programja.

Microsoft Edge

A Windows 10 böngészője a Microsoft Edge szintén beépített PDF-nézővel rendelkezik. Itt is akárcsak a Chromban vagy a Firefoxban, a használat közben megtekintett PDF-fájlok automatikusan megnyílnak a böngészőablakban.

A funkciók tekintetében a Microsoft Edge is a böngésző PDF megjelenítők vonalát követi, ezért szintén nagyon kevés funkcióval rendelkezik. Sajnos a feliratozás nem működik PDF-kkel. Pedig ez egy nagyon hasznos kiegészítő azok számára, akik a Microsoft Edge-t választják böngészőnek.

A Windows olvasója

A Microsoft csak a Windows 8 rendszerben vezette be az Integrált PDF olvasó funkciót. Ez egy Reader nevű modern app, ami nagyon jó alternatíva. És persze ott van még az előbb említett Microsoft Edge is, ami képes megnyitni ezeket a fájlokat.

A Windows 10-ben a Reader már nem kerül fel a gépre a Windows telepítésével. Azonban elérhető a Microsoft Storeban, ahonnan gyorsan telepítheted. A program ingyenes, gyors, hatékony és az Adobe Reader legtöbb szuper funkcióját tudja. És egyszerre két oldalt is képes megjeleníteni. És sokkal biztonságosabb az Adobe Readernél.

Mac, Linux, iOS és Android

Ha nem Windows rajongó vagy, hanem Mac, Linux, iOS és Android még ebben az esetben sem kell az Adobe Reader-t használnod. A Mac rendszerben ott van a Preview, a Linuxban pedig az Okular vagy az Evince attól függően, hogy milyen asztali környezetet használsz.

Az Android az iPhones és iPads is beépített PDF-nézővel rendelkezik. És bár az Adobe Reader minden ilyen operációs rendszerhez rendelkezésre áll, nem kell letöltened és használnod. Mert, mindegyik operációs rendszer esetén sokkal jobb lehetőségek állnak rendelkezésedre.

 

Alternatív PDF-olvasók Windows rendszerhez

Ha mindenképp szeretnél valamilyen külső PDF olvasót használni, akkor van néhány igen nagyszerű PDF-olvasó, amely a böngészőhöz és a Windows Readeréhez képest több funkciót tartalmaz. Ilyenek például a Foxit Reader, a Sumatra PDF és a Nitro Reader. Ezek mind nagyon népszerű PDF olvasók és napról napra nő a népszerűségük. Mindegyikük nagyon gyors és pehely súlyú program.

Sumatra PDF

Ha igazán pehely súlyú PDF-olvasót szeretnél, akkor a Sumatra PDF-hez kell választanod. Már régóta fejlesztik, és óriási fejlődésen ment keresztül. Ha már a kezdetekkor velem voltál amikor a PC Egyszeregy született akkor emlékezhetsz rá, hogy magam is több e-könyvem megnyitásához ezt a programot ajánlottam. Biztos vagyok benne, hogy miután egyszer használtad, soha többet nem szeretnél váltani.

Foxit Reader

Foxit Reader egy másik nagyon jó olvasó. Van néhány extra funkciója, amit a szumátrából hiányzik. És bár nem olyan gyors, mint a Sumatra, de még mindig kiváló lehetőség arra, hogy kipróbáld.

Nitro PDF Reader

Ez a PDF olvasó mondhatni egy teljes csomagMindegy, hogy csak olvasásra szeretnél megnyitni egy fájlt, vagy szerkeszteni is szeretnéd, vagy esetleg egy teljesen új dokumentumot szeretnél megírni, ezzel a programmal ezt mind megteheted. A Nitro egyik legjobb tulajdonsága az osztott képernyő opció, ami lehetővé teszi például két PDF fájl egymás melletti összehasonlítását.

Az alternatív PDF-olvasók áthidalhatják az Adobe által létrehozott szakadékot, a jobbnál jobb megoldásaikkal, ezért azt javaslom, ha szükséged van rá mindenképp fontold meg az alternatívák használatát, a nehézkes és lassú Acrobat Reader helyett. Bár a PDF fájlok többségénél nincs szükség semmilyen szerkesztési lehetőségre, bőséggel elegendő, ha olvasásra megtudod nyitni őket, arra pedig tökéletesen megfelelnek a különböző böngészőbe integrált olvasók.

A biztonság

 

Az alternatív PDF-olvasók sokkal biztonságosabbak, mint az Adobe Reader. Ráadásul az Adobe Reader biztonsági rései nem érintik ezeket a PDF-olvasókat. Szóval gyorsan próbáld ki őket. Válaszd ki amelyik a leg megfelelőbb a számodra. És számolj le végleg az Acrobat Reader PDF olvasóval.

 

Te mit gondolsz erről

Most, hogy már tudod, miért nincs szükséged többé az Adobe Reader PDF olvasóra, gyorsan átválthatsz más lehetőségekre. Azt is láthatod, hogy nincs szükség extra plugin hozzáadására a böngésződben, anélkül is képes kezelni a PDF fájlokat.

Másfelől pedig mindig lesz egy segéd program vagy támogatás a különféle operációs rendszerekben, ami segít megnyitni egy PDF fájlt. Ezért ma már teljesen felesleges a hibás alkalmazásokhoz való ragaszkodás.

Ugye te sem szeretnél lemaradni további hasznos tartalmakról?

Cikk értesítő

Hozzájárulok, hogy a pcegyszeregy.hu számomra e-mailt küldjön. NAIH-73026/2014.*
Az adatkezelési tájékoztatót megismertem és elfogadom.*

Ha tetszett a cikk, vagy úgy érzed ki maradt valami, oszd meg velem itt lent a hozzászólások közt.

Pin It on Pinterest

Share This