Mire jó a VirtualBOX, és mi az a virtuális számítógép
A VirtualBOX egy speciális program, ami lehetővé teszi, hogy egy kellően erős, fizikailag is létező számítógépen további számítógép szimulációkat, azaz fizikailag nem létező számítógépeket hozz létre. Ahhoz, hogy ki próbáld legalább 2-4 GB vagy még inkább 6-8 GB fizikai memóriára lesz szükséged. És erősen ajánlott egy olyan processzor, ami támogatja a virtualizációt. Ha ezek meg vannak akkor nyugodtan telepítheted a VirtualBOX programot.
A virtuális számítógép előnyei
Nagyon sok előnye van egy virtuális gépnek, de ami talán a legfontosabb, hogy ebben a szimulált környezetben futtatott operációs rendszer, és program, semmilyen formában nem veszélyezteti, a gazda gépet. Gazdagép alatt, a valódi, fizikailag is létező számítógépedet értem. Erre kerül rá, ezen belül lesz szimulálva egy másik számítógép.
Mivel ez a szimulált gép, teljes egészében el van zárva a fizikai gépedtől, így ha itt összeomlik a feltelepített operációs rendszer, vagy vírus támadás éri, akkor az nincs hatással a valódi számítógépedre. Teljes nyugalommal ki próbálhatsz benne bármilyen ismeretlen programot. Így, ha összeomlik a szimulált rendszer vagy, netán vírust tartalmaz az új program azzal nem sodortad veszélybe a valódi számítógépedet és operációs rendszered.
A VirtualBOX letöltése
A https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads oldalról tudod letölteni a programot. A VirtualBOX platform független így Windows mellett más operációs rendszerekhez is elérhető, pl.: OS X, vagy Linux. Válaszd ki az operációs rendszerednek megfelelő verziót a letöltési oldalon (pl.: Windows gazda) és töltsd le a gépedre. Ez után jöhet a program telepítése.
A letöltött fájl egy végrehajtható .exe állomány lesz, kattints rá kettőt, a Windows rákérdez, hogy szeretnéd-e futtatni a programot. Itt válaszd a „Futtatás” gombot. Ez után, ha nincs lekapcsolva a felhasználói fiókok felügyelete még kapsz egy figyelmeztető ablakot, itt is engedélyezd a futást, és ha mindent jól csináltál megjelenik a telepítő ablaka. Ha tudsz angolul ajánlott, hogy kattintás előtt olvasd el a szöveget. Igaz ez itt most nem létfontosságú, de jobb, ha már most megszokod, hogy nem kattintgatunk vaktában.
Egyébként egy sima üdvözlő képernyő, ahol leírják, hogy a „Next” gombra kattintva települ a gépedre a VirtualBOX program, ha pedig a „Cancel” gombra kattintasz akkor kilépsz a telepítőből. Tovább lépéshez kattints a „Next” gombra.
És telepítése
Ebben az ablakban, ha szeretnéd ki választhatod, hogy milyen applikációk kerüljenek telepítésre. Például az USB támogatás, vagy a VirtualBOX hálózati eszközök. Alap esetben ezeket nem kell állítgatni, minden maradhat úgy ahogy a telepítő felajánlotta.
Ez után megadhatod, hogy hova települjön a program, szintén érdemes meghagyni a felajánlott telepítési helyet.
Alul találsz még néhány gombot, a „Disk usage” gombra kattintva megnézheted, hogy melyik meghajtón mennyi helyet foglal majd el a program és mennyi szabad helyed van. A „Back” gombbal visszaléphetsz az előző ablakba. Ha itt is minden rendben van kattints a „Next” gombra.
A most látható ablakban meghatározhatod, hogy milyen elemeket hozzon létre, vagy ne a telepítő. Sorrendben az alábbiak:
- Startmenü bejegyzés
- Ikon az asztalon
- Ikon a gyorsindítóban
- Regisztrációs fájl bejegyzés
Alapértelmezésben mindegyik ki van jelölve, célszerű ezeket meghagyni, a folytatáshoz kattints a „Next” gombra.
Ez egy figyelmeztető ablak, amelyben jelzi a VirtualBOX telepítő,hogy amíg telepíti a saját hálózati eszközeit, addig megfogja szakítani az internet kapcsolatod. A telepítést követően a géped újra vissza kapcsolódik a hálózatra.
Az ablakban még fel tesz egy kérdést, arra vonatkozóan, hogy folytatod-e a telepítést.
Ha igen akkor nyomd meg a „Yes” gombot
Ebben az ablakban jelzi neked a program, hogy minden beállítás elmentésre került és a telepítő varázsló készen áll a telepítés megkezdésére
Kattints az „Install” gombra a telepítés megkezdéséhez. Ha meg szeretnéd tekinteni vagy megváltoztatnád bármelyik telepítési beállítást, kattints a „Back” gombra. A varázslóból való kilépéshez pedig kattints a „Cancel” gombra.
Egy rövid telepítési folyamat után, a megjelenő ablak arról tájékoztat, hogy a VirtualBOX telepítése befejeződött.
Ha szeretnéd azonnal elindítani a VirtualBOX programot akkor a jelölőnégyzetben hagyd benn a pipát, ha nem szeretnéd elindítani, akkor pedig vedd ki a pipát, majd ezt követően, a telepítő varázslóból való kilépéshez kattints a „Finish” gombra.
A VirtualBOX indítása, és egy operációs rendszer telepítése
A program indítása után ez a felület fogad. Egy új „Virtuális gép” létrehozásához a bal felső sarokban lévő kék „Új” gombra kattintva kezdhetsz hozzá.
Az alábbi videón létrehozunk egy új virtuális gépet, majd a Windows 10 operációs rendszert telepítjük erre a gépre.
Nagyon köszönöm a segítséget, Laci, főleg hogy mindig nagyon gyorsan válaszoltál. Működik a virtuális XP, most már csak a Daemon Tools-t meg a játékot kell telepítsem. Remélem sikerülni fog. Köszönöm!
Nagyon szívesen Péter. Bízom benne, hogy azok is sikerülnek és sok örömet okoz majd a DOOM 3.
Üdv! Feltelepítettem win 10-re a Virtual Box-ot, oda pedig a Win 7 rendszert, minden működik, csak egyedül az USB porton nem látom a pendrive-ot. Mi lehet ennek az oka?
Szia, az USB használatához szükséged lesz még a VirtualBox Extension pack-ra. A második cikkemben erről is írtam és ott a hozzászólások közt is van egy részletesebb leírás. A második cikket itt találod: https://pcegyszeregy.hu/a-virtualbox-vezerlo-beallitasai
Kedves László, nagyszerű, hogy megosztod ezeket a hasznos ismereteket, de sajnos elképesztően rossz a helyesírásod. Már a második poszt, amit képtelen vagyok végigolvasni. Javaslom, hogy publikálás előtt lektoráltasd valakivel a posztjaidat, ha nem akarod fejleszteni magad helyesírás terén.
Kedves Sándor, köszönöm, hogy hasznosnak találja az írásaimat. Kétségtelen, hogy vannak ilyen problémák, a cikkek java részt gépi diktálás útján készülnek, és utólag igyekszem a program által írt szöveget javítani, több kevesebb sikerrel. Akinek fontos a cikkekben közölt információ, azt gondolom ezekkel a hibákkal is meg fogja érteni. De valóban hangsúlyt kell fektetni a javításra is. Tanácsát megfogadva, találtam segítséget a lektoráláshoz, meg is kezdte a munkát. Már csak nekem kell, a javított leírások alapján módosítanom az oldal szövegeit, ehhez viszont időre van szükségem.
Szia Laci!
Ugyan azzal a problémával állok szemben mint
Kalcsó István ( aki 2019. november 18.-n 14:57 közelében írt neked ezzel kapcsolatosan).
„Feltelepítettem a programot, de csak 32 bites Windows virtuális gépet hajlandó készíteni.”
A windows 64 bites, a processzor elméletileg támogatja a virtualizációt és
a BIOS-ban is úgy láttam, hogy alapból engedélyezve van.
A gépem:
Operációs rendszer neve Microsoft Windows 10 Pro
Verziószám 10.0.18362 build 18362
Rendszer típusa x64-based PC
Processzor Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz, 3201 Mhz, 4 mag, 4 logikai processzor
BIOS-verzió/-dátum American Megatrends Inc. 2107, 2014. 08. 08. SMBIOS verziója 2.7
Alaplaptermék ASUS B85-PLUS
Telepített fizikai memória 16,0 GB , Teljes fizikai memória 15,9 GB
Teljes virtuális memória 29,4 GB , Szabad virtuális memória 22,3 GB
Lapozófájl mérete 13,5 GB
Rendszermag DMA-védelme Ki
Videókártya típusa GeForce GTX 1050 Ti, NVIDIA kompatibilis , Illesztőprogram verziója 26.21.14.3200
Segíts nekem légy szives.
Előre is köszönöm.
Takács Csaba
Szia, a leírásod alapján elvileg pedig minden rendben van. A processzorod igen támogatja a virtualizációt. A gép BIOS-ban nem találtam 64 bites rendszer beállítást, bár a letöltött alaplap kézikönyvben elég rossz minőségűek a képek. De minden opciót külön le is írnak. Viszont az Advanced menüben, a CPU Configuration részben engedélyezni kell az „Intel Virtualization technology” opciót. Ezt „Enabled”-re kell állítani. Nézd meg nálad, hogy van ez a BIOS-ban, és kérlek jelezz vissza.
Szia!
Csak azért installáltam, hogy benézhessek egy régebbi pen drive-ra, amit a régi xp látott, a win 7 meg már nem.
Beindítottam az extended pack-ot is.
Az eredmény semmi.
Bár a pen drive csatlakoztatásánál hangjelzést ad a gép, de nm elátja, mint a 7 és a 10 ben sem…
Segítséged kérném!
Üdv.: Attila
Szia, az extension pack mellett, még be is kell kapcsolni az USB használatát. A virtualbox vezérlőben a konfiguráció menüben. A második cikkem hozzászólásai közt találsz egy nagyon részletes leírást az USB beüzemeléséről. Itt találod a cikket: https://pcegyszeregy.hu/a-virtualbox-vezerlo-beallitasai/
Nagyon jó és érthető leírás. Sajnos kimaradt belőle, hogy a BIOS-ban engedélyezni kell a virtuális technológiát. Egyébként gratula !
Kedves Ferenc, köszönöm az észrevételt és a gratulációt is, hamarosan jön a frissítés, abból ígérem nem marad ki.
Windows 10 Pro 64 bit 32 GB RAM Op-re – útmutatásaidnak köszönhetően – eredményesen telepítettem vendég XP SP3-at. Működik a Share a gazda és vendég között az USB is ok., egér átjárható nem akadozik. Xp-re másoltam ( flopin megmaradt) „őskövület” Paranoid gameplay (PC Game 1992) DOS régi faltörős játékot. Asztalról és parancssoros indításról is elindul, de kb. 10X gyorsabban lefut a jéték első része (a labdák is 10X gyorsabban mennek. Sajnos így nem lehet vele játszani. Nem tudom, hogy mi a hiba. Kérem segítségedet. Üdv. Tamás
Szia Tamás, sajnos nekem nem sikerült telepítenem a játékot a Virtuális XP-re így nem tudtam rekonstruálni, a problémát. Viszont nem hagyott nyugodni a dolog és megpróbáltam DosBoxba és ott végül némi másolgatás után végül csak elindult. És azt gondolom a sebességével sincs gond. Mondjuk én elég hamar elvéreztem. De ez lehetett billentyűzet miatt is.
Szia Laci! Igen, 64 biten sikerült windows 7 kompatibilitás ellenőrzött módban a DOSBox-ot telepíteni és elindítani. Majd mount -tal felcsatoltam a kívánt mappát (pld. dosgames) és működik a játék Egyébként 50 pályás, 20 éve végig játszottam egy fél éjszaka, persze előtte több hónapig nyüstöltem :-). Köszönöm a segítő gondolatokat, pont a DOSBox nem jutott eszembe.
Üdv. Tamás
Szia!
Én a Win 10-es gépemre szeretnék Win XP-t varázsolni, mert van egy réges régi szkennerem, amihez meg is van a telepítő lemez, de nem bírom Win10 alatt működésre bírni a készüléket. A Kompatibilitási probléma megoldások sem jöttek be. A gép látja, hogy van egy USB eszköz, de nem megfelelő hozzá a driver. Ez a VirtalBox megoldás lehet erre?
AMD FX-8320 a proci.
Köszönöm,
Üdv: Miki
Szia, csak ezért nem szükséges virtuális gépet felrakni. Nekem egy régi Canon USB skenner van és simán használható. Van erre egy nagyon jó program írj rám az info@pcegyszeregy.hu címen és segítek.
Kedves Laci!
Gratulálok a cikkhez! Nekem (zöldfülűnek) sokat segített.
Gondom leginkább a régi op.rendszerek feltelepítésével van! Ugyanis a VirtualBox beállításainál/paraméterezésénél úgy kell összeválogatni az eszközöket, hogy azok a végén együtt jól működjenek. Ehhez pedig ismerni kellene az egyes eszközök/típusok jellemzőit és sajátosságait. Ezeket viszont én nem ismerem!
Ezek után nem tudom sem a Win95-öt, sem a Win98-at, de még a WinXP-t sem feltelepíteni a VirtualBox-ra működőképesen!
Kérdezem: Esetleg neked vannak-e megfelelő részletes, lépésről lépésre haladó beállítási paramétereid, képernyő képeid ezekhez a Windows op. rendszerekhez? Ha igen, vagy esetleg tudnál ilyeneket készíteni, akkor azoknak a lemásolása talán megoldaná az op.rendszer telepítési problémáimat!
Válaszodat és segítségedet előre is köszönöm!
Kedves Gábor, nem sajnos ilyen régi rendszerekhez nincs leírás, és képernyő fotó. Megnézem mit tehetek ebben a témában és ha van megoldás jelentkezem. A VirtualBoxban van lehetőség az egyes gépek import /exportjára, elvileg neked az segíthet.
Kedves Laci!
Virtuális gépek kapcsán kérdezem, hogy a 86Box VM és op.rendszerek rátelepítésével kapcsolatban nem tervezel-e egy hasonló részletes cikket!
Engem nagyon érdekelne, mert egyes vélemények szerint a Win95-öt és Win98-at inkább erre (mint a VirtualBox-ra) kell telepíteni, ugyanis a 86Box – állítólag – teljesebb körben kezeli az ezeken futó régi játékprogramokat!
Érdeklődéssel várom válaszodat!
Gábor, eredetileg nem terveztem, de most mivel kérted, meg fogom csinálni. Nem ígérem azonnal, de hamarosan jelzek ez ügyben.