Legyen szó asztali gépről, laptopról, vagy táblagépről, esetleg Windows rendszerű telefonról. Biztosan veled is előfordult már, hogy a Windows használata közben:
- Gyorsan szükséged lett volna egy képernyő fotóra?
- A teljes képernyő helyett, az aktív ablakról szerettél volna egy felvételt?
- Vagy a képernyő egy területéről szabálytalan alakú képet készítenél?
- Esetleg egy Windows alatt játszott, játék eredményét rögzítenéd?
- Vagy egyszerűen csak problémába ütközik a Prt Scn gomb használata?
A legkülönbözőbb forrásokból, újság mellékleteken, interneten, nagyon sok ingyenes vagy fizetős Windows alkalmazás található, melyek segítségével képernyő fotókat készíthetsz. Mielőtt egy külső alkalmazást telepítenél, érdemes megismerkedned a Windowsban már rendelkezésedre álló lehetőségekkel.
Még ha pontosan tudod is, miként készíthetsz képernyőképeket, biztos vagyok benne, hogy ebben a cikkben legalább egy, új módszert találsz a Windows 10 rendszerben a képernyőkép készítésére.
Mikor lehet hasznos egy képernyőkép…
- Ha szeretnél valamit bemutatni a képernyőképpel.
- Ha szeretnéd ezt a pillanatfelvételt lemezre menteni.
- Vagy szeretnéd e-mailben elküldeni valakinek
- Ha szeretnéd megosztani, a közösségi médiában.
- Esetleg valamilyen dokumentumban használnád.
Minden billentyűzeten, van erre a feladatra egy dedikált gomb, a Print Screen. Ez a gomb a legtöbb esetben valahol a billentyűzet jobb felső részén az F12, funkció billentyű után található, a felirata a gyártmánytól függően többféle is lehet pl. Print screen vagy Prt, esetleg Prt sc vagy Prt Scr
A Windows 10-ben a képernyőkép készítés nagyságrendekkel könnyebb lett, köszönhetően a gyorsbillentyű-kombinációknak. Íme néhány egyszerű ám annál nagyszerűbb módszer, amit használhatsz a Windows 10 rendszerben.
Hogyan készíts képernyőképet a teljes képernyőről…
- Nyomd meg a Print Screen / SysRq gombot a billentyűzeten. Ezzel a teljes képernyő tartalmát lefotózod és a vágólapra helyezed.
- Ezután csak be kell illesztened a Ctrl + V billentyű kombinációval a megfelelő helyre, ahol szeretnéd felhasználni.
- Vagy beillesztheted egy képszerkesztőbe is, Paint, Gimp, Photoshop, ahonnan már el mentheted. későbbi felhasználásra, bmp, jpg vagy png kép formátumban is.
Így mentheted el a rögzített képernyőképet automatikusan…
Ha szeretnéd, hogy a képernyőképet a Windows 10 rendszer automatikusan mentse, akkor használd a Win + Print Screen billentyű kombinációt.
Ezzel kihagyhatod a képernyőkép fájl más programba beillesztését és a manuális mentést. A mentett képernyőképet a Képek könyvtárban találod, a képernyőképek mappában, képernyőfelvétel néven, és png formátumban.
Ha csak az aktív ablakról készítenél képet, így csináld…
Az előző két módszerrel a probléma az, hogy a teljes képernyőt lefotózza. Amikor csak az aktív ablakot szeretnéd megörökíteni és elmenteni, az alábbi módon teheted meg.
Az Alt + Print Screen billentyű kombinációt kell lenyomnod. Majd a legelső megoldáshoz hasonlóan be kell illesztened a Ctrl + V billentyű kombinációval oda, ahol szeretnéd felhasználni, vagy ezt is beillesztheted a kedvenc képszerkesztődbe.
Ezzel ki is merítettük a Print Screen gomb használatával elérhető képernyő felvételek készítésének tárházát. Azonban joggal kérdezheted, mi van akkor, ha te csak a képernyő egy bizonyos részét szeretnéd lefényképezni és elmenteni.
Nézzük, hogyan készíthetsz felvételt a képernyő egy adott részéről…
Tudtad, hogy a Windows 10 rendszerben beépített alkalmazást használhatsz a képernyőkép készítéséhez?
Ez pedig a képmetsző eszköz, angol Windows esetén a Snipping Tool. Amit már hatékonyan használhatsz a képernyő egy adott részének a fotózásához
Gépeld be a „Képmetsző” szót a keresősávba -> És kattints a Képmetsző programra.
A megjelenő program menüsorában kattints az Új menüpontra, ekkor a képernyő elhalványul, a kurzor pedig kereszt alakúra változik.
Vidd a kurzort a képernyőn arra a részre, amit szeretnél lefotózni. A kurzor legyen a szükséges rész egyik sarkán, majd nyomd le a bal egérgombot és válasszd ki a területet, melyet szeretnél képernyőképként rögzíteni. A lenyomott egérgomb mellett az egér bármely irányba mozgatásával, ki jelölheted azt a négyszögletes területet, amit szeretnél megörökíteni.
Az egér gomb felengedése után a kijelölt terület, képernyőképe megnyílik a Képmetsző eszköz ablakában. Az elkészült képernyőképet mentheted a Fájl menü -> Mentés másként menüpontjára kattintva.
A képernyőkép készítés új módja a Windows 10-ben…
A Windows 10 2017 áprilisi frissítésével, ami a 1703-as verzió, egy újabb képernyőfelvétel készítési módot kapott. Ennek az új módnak az indításához a Win + Shift + S billentyű kombinációt kell lenyomnod. Amikor megnyomod ezeket a gombokat, a képernyő el homályosodik, de ellentétben a képmetsző alkalmazással, itt szürke lesz a fedő szín.
Az egérmutató itt is “kereszt” -re változik, és szintén a bal egérgombot nyomva tartva, kiválaszthatod a képernyő bármely négyszögletes vagy szabadkézi körvonalas, területét, illetve a teljes képernyőt, amelyről képernyőképet készítenél.
Az új módszert a 2018. októberi frissítésben tovább fejlesztették…
A fejlesztés eredménye a metszet és vázlat alkalmazás, amivel most már egyszerű szerkesztési lehetőségeket is használhatsz, a lefotózott képernyőképeken. Ha a billentyűkombinációval indítod a programot akkor, az egérgomb felengedése után a képernyő kiválasztott területe a vágólapra kerül, és beillesztheted egy képszerkesztőbe vagy egy dokumentumba.
Ha a keresőből vagy a Start menüből indítod a metszet és vázlat alkalmazást akkor, hasonlóan a Képmetszőhöz az Új menüpontra kell kattintanod. Ugyan úgy kell eljárnod, mint a korábbiakban, azonban most az egérgomb felengedése után a lefotózott terület bekerül az alkalmazás ablakába, és néhány egyszerű szerkesztési lehetőséggel módosíthatod a képet.
A képre rajzoláshoz használhatsz golyóstollat, ceruzát és kiemelőt, ezeknek a színeit és a vonalvastagságát beállíthatod. A módosítások törléséhez kapsz egy radír eszközt. Találsz még egy vonalzót és egy szögmérőt. Valamit egy további képmetszőt. A képet nagyíthatod, kicsinyítheted. Találsz még egy mentés másként gombot, másolás gombot, amivel a vágólapra teheted a képet. A sort egy megosztás gomb zárja. A bal oldalon van még két gomb, a vissza vonáshoz vagy előre lépéshez, és egy megnyitás gomb, amivel bármilyen másik képet is betölthetsz az alkalmazásba.
A Játéksáv…
A Windows 10 ben, ha megnyomod a Win + G billentyűkombinációt, megnyílik a játéksáv panelje, ami a képernyő fotók mellett, lehetőséget ad a képernyő videók rögzítésére is. Tapasztalat szerint általában a processzorba, vagy az alaplapra integrált videókártyával, csak képernyő fotókat tudsz készíteni.
Videó készítéshez dedikált videókártyára lesz szükséged. Sajnos a program nagyon háklis a hardverre. Azzal a géppel, amivel ezt a cikket is írom, simán készítek és vágok képernyő, és egyéb videókat. Mégis a Játéksáv azt írja ki, hogy ez a számítógép nem alkalmas a felvétel készítésére.
A képernyő fotózást vagy videó készítést nem csak a játéksáv közvetítés és felvétel panel ikonjaira kattintással, tudsz indítani. Ezeket akár billentyű kombinációval is elindíthatod.
- Képernyő fotó készítéséhez nyomd le a Win + Alt + Print Screen
- Az utolsó 30 másodperc videó felvételéhez a Win + Alt + G
- Normál felvétel indításához a Win + Alt + R
- És élő közvetítés indításához a mixer.com oldalon a Win + Alt + B
Ha nálad a Win +G billentyűk lenyomására nem jelenik meg a panel, ellenőrizd a Gépház, Játék, Játéksáv beállításait, ezt a funkciót ott tudod ki és bekapcsolni, de esetenként előfordulhat, hogy azért nem működik, mert a videokártyád nem támogatott, vagy nincs megfelelő illesztőprogram telepítve.
Az eddig bemutatott lehetőségek, asztali gépen, notebookon használhatók. néhány esettől eltekintve a billentyűzet meglétét igénylik. Nézzük mi a helyzet, ha nincs billentyűzet, ezek tipikus esetei a tábla gépek és telefonok.
Képernyő fotó készítése táblagépen, vagy más Windows eszközön, telefonon…
Ha van egy Windows rendszert használó táblagéped, és azt billentyűzet nélkül használod, akkor a Print Screen gomb nem használható, a képernyő billentyűzet sajnos ezt nem tartalmazza.
Ilyenkor jó megoldás lehet a tableten elérhető hardvergombok használata. A legtöbb esetben Windows rendszert használó tableten a teljes képernyőről fotót készíthetsz a Windows logó és a hangerő csökkentése gomb egyszerre történő lenyomásával.
Ha azt látod, hogy a képernyő sötétebb lesz, akkor ez azt jelzi, hogy a képernyő fotó elkészült. A képernyőképet megtalálod a Képek könyvtárban, a Képernyőképek mappában.
A Windows 10 tabletek, telefonok számára kiváló megoldás, a Képmetsző vagy a Metszet és vázlat appok használata. Ezeknek a programoknak a felülete jól használható érintőképernyővel is.
Bízom benne, hogy ezzel a néhány ötlettel, hozzájárultam ahhoz, hogy te is szuper és jobnáljobb képernyő fotókat készíthes.
Ugye te sem szeretnél lemaradni további hasznos tartalmakról?
Cikk értesítő
Köszönöm, hogy itt voltál. Mielőtt elmész, fogadd el tőlem ajándékba a legkedvesebb e-könyvem.