Mire jó a VirtualBOX, és mi az a virtuális számítógép
A VirtualBOX egy speciális program, ami lehetővé teszi, hogy egy kellően erős, fizikailag is létező számítógépen további számítógép szimulációkat, azaz fizikailag nem létező számítógépeket hozz létre. Ahhoz, hogy ki próbáld legalább 2-4 GB vagy még inkább 6-8 GB fizikai memóriára lesz szükséged. És erősen ajánlott egy olyan processzor, ami támogatja a virtualizációt. Ha ezek meg vannak akkor nyugodtan telepítheted a VirtualBOX programot.
A virtuális számítógép előnyei
Nagyon sok előnye van egy virtuális gépnek, de ami talán a legfontosabb, hogy ebben a szimulált környezetben futtatott operációs rendszer, és program, semmilyen formában nem veszélyezteti, a gazda gépet. Gazdagép alatt, a valódi, fizikailag is létező számítógépedet értem. Erre kerül rá, ezen belül lesz szimulálva egy másik számítógép.
Mivel ez a szimulált gép, teljes egészében el van zárva a fizikai gépedtől, így ha itt összeomlik a feltelepített operációs rendszer, vagy vírus támadás éri, akkor az nincs hatással a valódi számítógépedre. Teljes nyugalommal ki próbálhatsz benne bármilyen ismeretlen programot. Így, ha összeomlik a szimulált rendszer vagy, netán vírust tartalmaz az új program azzal nem sodortad veszélybe a valódi számítógépedet és operációs rendszered.
A VirtualBOX letöltése
A https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads oldalról tudod letölteni a programot. A VirtualBOX platform független így Windows mellett más operációs rendszerekhez is elérhető, pl.: OS X, vagy Linux. Válaszd ki az operációs rendszerednek megfelelő verziót a letöltési oldalon (pl.: Windows gazda) és töltsd le a gépedre. Ez után jöhet a program telepítése.
A letöltött fájl egy végrehajtható .exe állomány lesz, kattints rá kettőt, a Windows rákérdez, hogy szeretnéd-e futtatni a programot. Itt válaszd a „Futtatás” gombot. Ez után, ha nincs lekapcsolva a felhasználói fiókok felügyelete még kapsz egy figyelmeztető ablakot, itt is engedélyezd a futást, és ha mindent jól csináltál megjelenik a telepítő ablaka. Ha tudsz angolul ajánlott, hogy kattintás előtt olvasd el a szöveget. Igaz ez itt most nem létfontosságú, de jobb, ha már most megszokod, hogy nem kattintgatunk vaktában.
Egyébként egy sima üdvözlő képernyő, ahol leírják, hogy a „Next” gombra kattintva települ a gépedre a VirtualBOX program, ha pedig a „Cancel” gombra kattintasz akkor kilépsz a telepítőből. Tovább lépéshez kattints a „Next” gombra.
És telepítése
Ebben az ablakban, ha szeretnéd ki választhatod, hogy milyen applikációk kerüljenek telepítésre. Például az USB támogatás, vagy a VirtualBOX hálózati eszközök. Alap esetben ezeket nem kell állítgatni, minden maradhat úgy ahogy a telepítő felajánlotta.
Ez után megadhatod, hogy hova települjön a program, szintén érdemes meghagyni a felajánlott telepítési helyet.
Alul találsz még néhány gombot, a „Disk usage” gombra kattintva megnézheted, hogy melyik meghajtón mennyi helyet foglal majd el a program és mennyi szabad helyed van. A „Back” gombbal visszaléphetsz az előző ablakba. Ha itt is minden rendben van kattints a „Next” gombra.
A most látható ablakban meghatározhatod, hogy milyen elemeket hozzon létre, vagy ne a telepítő. Sorrendben az alábbiak:
- Startmenü bejegyzés
- Ikon az asztalon
- Ikon a gyorsindítóban
- Regisztrációs fájl bejegyzés
Alapértelmezésben mindegyik ki van jelölve, célszerű ezeket meghagyni, a folytatáshoz kattints a „Next” gombra.
Ez egy figyelmeztető ablak, amelyben jelzi a VirtualBOX telepítő,hogy amíg telepíti a saját hálózati eszközeit, addig megfogja szakítani az internet kapcsolatod. A telepítést követően a géped újra vissza kapcsolódik a hálózatra.
Az ablakban még fel tesz egy kérdést, arra vonatkozóan, hogy folytatod-e a telepítést.
Ha igen akkor nyomd meg a „Yes” gombot
Ebben az ablakban jelzi neked a program, hogy minden beállítás elmentésre került és a telepítő varázsló készen áll a telepítés megkezdésére
Kattints az „Install” gombra a telepítés megkezdéséhez. Ha meg szeretnéd tekinteni vagy megváltoztatnád bármelyik telepítési beállítást, kattints a „Back” gombra. A varázslóból való kilépéshez pedig kattints a „Cancel” gombra.
Egy rövid telepítési folyamat után, a megjelenő ablak arról tájékoztat, hogy a VirtualBOX telepítése befejeződött.
Ha szeretnéd azonnal elindítani a VirtualBOX programot akkor a jelölőnégyzetben hagyd benn a pipát, ha nem szeretnéd elindítani, akkor pedig vedd ki a pipát, majd ezt követően, a telepítő varázslóból való kilépéshez kattints a „Finish” gombra.
A VirtualBOX indítása, és egy operációs rendszer telepítése
A program indítása után ez a felület fogad. Egy új „Virtuális gép” létrehozásához a bal felső sarokban lévő kék „Új” gombra kattintva kezdhetsz hozzá.
Az alábbi videón létrehozunk egy új virtuális gépet, majd a Windows 10 operációs rendszert telepítjük erre a gépre.
TETSZETT EZ A CIKK ÉS NEM SZERETNÉL LEMARADNI A TOVÁBBI TARTALMAKRÓL, ÉRDEKES ÍRÁSOKRÓL?
IRATKOZZ FEL ITT ALUL A CIKK ÉRTESÍTŐRE.
Cikk értesítő
Köszönöm, hogy itt voltál. Mielőtt elmész, fogadd el tőlem ajándékba a legkedvesebb e-könyvem.
Köszönöm szépen a részletes és jól érthető segítséged! További sok sikert és Buék!
Péter, hálásan köszönöm a megtisztelő szavakat. És neked is Boldog Új Esztendőt kívánok.
Szia,
A virtual box a helyén, de én Linux mint-et szeretnék beletenni. Ugyan azok a lépések mint a win-nél?
Köszönöm Zsolt
Szia Zsolt, igen egészen addig amíg létrehozod a gépet, és utána be tallózod a Linux Mint ISO fájlt az induláshoz. Most elsőre nem vagyok benne biztos, de lehetséges, hogy ilyenkor nem telepíteni fog, hanem elindul a Live CD és utána majd a Linux Mint asztalon lesz egy telepítő alkalmazás. Azzal kell a telepítést indítani. Hamarosan csinálok ezekből a telepítésekből is videót.
Kedves Laci! Win10 alá feltettem az XP-t Lenne pár kérdésem:
1. A virtualboxban csak az OP-nek szükséges tárhelyet kell megadni, vagy bele kell kalkulálni az XP-re installált progikat és mentéseket is? Hová ment az XP? A gépemben két Winyó van. Az egyiken a Win10,plusz szoftverek (ssd) a másikon a mentéseim (hdd).
2.Hogy lehet uninstallálni a virtuális gépeket? (Lehet leszedem és újrarakom az XP-t, ha csak a rendszer mérete kell, kb. 2giga, hogy több helyem maradjon az ssd-n).
3. Működik rendesen az XP, ez azt jelenti, hogy a biosban alapból be van állítva a virtualizáció (nem kotorásztam benne), vagy érhetnek meglepik? 🙂
Előre is köszönöm!!!! Péter
Szia Péter, alaphelyzetben természetesen a programok és a mentések is a virtuális meghajtóra kerülnek. De Virtuális gépen is lehet akár több meghajtód is. Hogy hová ment a rendszer ezt megtudod nézni ha a VirtualBox kezelőben kiválasztod a telepített gépet, esetedben az XP-t tartalmazó gépet és a konfigurálás gombra kattintasz. Majd a baloldali menüben kiválasztod a tároló szekciót. Majd a tárolóeszközöknél kiválasztod a telepített merevlemezt. Azt amit a Virtuális gép létrehozásakor készítettél. Ha kijelölöd a jobb oldalon minden információt megtudhatsz róla. Többek közt azt is, hova telepítette a gazda gépen.
Ugyan itt tudsz hozzáadni további merevlemez meghajtót is. Amit bárhová helyezhetsz akár az SSD-dre vagy a valós fizikai merevlemezedre is. Ha készítesz ilyen második meghajtót akkor Windows alól a lemezkezelőben még inicializálni és formázni kell, mert addig nem fogja látni a Windows. Ebből következik, hogy nyugodtan felteheted egy kisebb meghajtóra a rendszert, az SSD-re majd hozzá adsz egy másik meghajtót amire a programok és mentések kerülnek. És akár csinálhatsz a gazda gépen egy mappát is amit megoszthatsz, és ebben az esetben azt a gazdagép is és a virtuális gép is tudja kezelni.
Eltávolítás előtt én javasolnék egy exportálást. Ehhez kattints a VirtualBox kezelőben a bal oldalon az „Eszközök” menüre, majd jobb oldalon az exportálásra. Ekkor a telepített rendszered és a gép beállításokat elmentheted egy .ova kiterjesztésű fájlba.
Ez után jobb gombbal a létrehozott gépre kattintva a menüben válaszd az eltávolítás menüpontot. A megjelenő ablakban a minden eltávolítását válaszd ekkor törli a virtuális merevlemezt is.
Ha minden kész akkor ezt a .ova fájlt az eszközök, importálás gombra kattintva vissza tudod tenni a rendszert telepítés nélkül, sokkal gyorsabban, és itt az első lépésben módosítható a virtuális merevlemez mérete is. Persze ezt én még nem próbáltam ki mi történik ha megváltoztatom, de véleményem szerint nem fogja zavarni az importálást.
Nem igazán használom az XP-t így a 3. kérdésedre nem tudok határozott választ adni, nekem működik eddig. Milyen meglepikre gondolsz?
Köszönöm szépen a gyors válaszod!
Hogy kell átjárható mappát csinálni, hogy ne kelljen pendrivéről mindig átmentegetnem a dolgokat…:) …alul kell kipipálni az usb eszközöket ugye, hogy működjön az Xp-n (másik OP)n….arra már rájöttem…:)
Az inicializálást, ha másik meghajtót szeretnék a virtuális XP-n azt sem tudom lehet utólag ilyet a win10-en particionálni kell egy darabot a gazdagépem vinyójából?
Üdv!!
Kedves László!
Köszönöm a leírást, szép munka!
Két kérdésem lenne:
1 A virtualBoxra telepített Wiondows 10 Pro oprendszerre installált szoftvernél meg lehet oldani, hogy a szoftver ne kommunikáljon kifelé. A hálózati kártya letiltására gondolok, ha megoldható?
2. Ha már nem aktuális a VirtualBox, akkor letörölhető és visszanyerhető a lefoglalt lemezterület a gazdagépen lévő Windows 10 pro oprerndszer számára?
Köszönöm!
Üdv.
Kedves Imre, igen lehetséges a hálózati kártya letiltása, jobban mondva talán nem is a kártyát tiltja, hanem olyannak gondolnám mint amikor ki húzzuk az internet kábelt a gépből. Ehhez annyit kell tenni, hogy a VirtualBox vezérlőben a vendég rendszer indítása előtt kattintson a kérdéses rendszer nevére, legyen kijelölve. Majd a jobb oldal tetején a konfigurálás gombra kell kattintani, narancs színű fogaskerék. A megjelenő ablakban a bal oldali listából válasza ki a „Hálózat” menüpontot, majd mindegyik kártyánál ahol be van pipálva vegye ki a pipát a „Hálózati adapter engedélyezése sor elől. Ez után ha indítja a rendszert elvileg kaphat hiba üzenetet, a hálózat hiánya miatt, de el fog indulni az operációs rendszer és a hiba üzenet kikapcsolható.
A másik kérdésére válaszolva igen teljes egészében vissza nyerhető. Első lépésben A VirtualBox vezérlőben a kérdéses vendég rendszer nevére kell kattintani jobb egérgombbal. Majd az így megjelenített helyi menüből az eltávolítás menüpontra kattintani. A megjelenő ablakban lesz három gomb ezekből az elsőt a „Minden fájl törlése” gombot kell választani.
Második lépésben, magát a VirtualBox vezérlőt pedig ha szeretné eltávolítani az a hagyományos módon a Windows Gépház vagy Vezérlőpultban lehet eltávolítani, ugyan úgy mint bármely más programot. Bár most ahogy rá néztem maga a vezérlő program nem igazán foglal sok helyet nálam pl. 218 MB
Kedves László!
Köszönöm szépen kimerítő válaszát, sokat segített.
Üdv.
Hello. Szeretnek erdeklodni hogy a Virtualis gep telepitesenel lehet e Kulon idot es Datumot allitani? Windows 7 32 bit es OPrendcert szeretnek telepiteni egy regebbi DÁTUM al mert a licencem pont 2021 dec vegen jart le egy fontos programnal, es gondoltam tovabb tudnam hasznalni egy virtualis gepen ha ott meglehetne valositani hogy mas Datummal fusson a rendcer.
Amugy feltelepites utan hiaba alliitok a Windowsszon mas Datumot automatikusan Átjavitja a mostani idore es Datumra.
Szia,
köszönöm a hasznos leírást. Ezzel kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Ha a virtuális gépre telepítek operációs rendszereket, akkor ezeket használni tudom a gazdagép operációs rendszerének újratelepítése után is?
Szia István. Igen némi plusz munkával használható. Annyit kell tenni, hogy a virtuális gépeket ki kell exportálni a VirtualBox alól. Majd amikor újra telepítetted a gazda gépet, telepíted a VirtuaBox-ot és végül importálod a korábban ki exportált gépeket. Az így ki exportált virtuális gépet akár egy másik Windows-os számítógépre is át viheted, ha azon is Fut a VirtualBox, és alkalmas virtualizálásra. Létezik hordozható VirtualBox is, bár annak a telepítése kissé bonyolultabb mint a normál változat. Azonban ez a hordozhatósága miatt talán a legjobb. Ha ez a hordozható VirtualBox nem a rendszer meghajtóra van telepítve akkor még az export/import sem szükséges.
Szia Laci!
Szeretnék érdeklődni, hogyha nekem a gépemen fut egy win 7/ 64 bites akkor, ha a virtuálboxba szeretnék telepíteni egy win xp/ 32 bitest, verziót, akkor lehetséges e? És ha igen akkor működni fog pl egy régi 32 bites verziójú játék?
Köszönöm a válaszod! Laci
Szia László!
Ha a géped támogatja a virtualizációt, akkor igen, lehetséges a Windows 7 64 bites rendszerre telepíteni Windows XP 32 bites verziót a VirtualBox segítségével.
A VirtualBox lehetővé teszi, hogy különböző operációs rendszereket futtass virtuális környezetben, így eltérő bites architektúrák esetén is működőképes megoldás.
Ami a régi 32 bites verziójú játékokat illeti, azok működése a virtuális környezetben több tényezőtől függ:
Hardveres követelmények: A játék futtatásához szükséges hardveres erőforrásokat a virtuális gépnek biztosítania kell. Érdemes figyelembe venni, hogy a VirtualBox-ban futó rendszerek nem mindig férnek hozzá közvetlenül a fizikai hardverhez, ami bizonyos játékoknál teljesítmény problémákat okozhat.
Kompatibilitás: Ha a játék eredetileg is Windows XP-re készült, jó eséllyel működni fog, de szükség lehet különféle kompatibilitási beállításokra vagy kiegészítő szoftverekre.
Virtuális gép beállításai: Javaslom, hogy a virtuális gép számára megfelelő mennyiségű memóriát (RAM) és processzor erőforrást biztosíts. Ezenkívül érdemes a VirtualBox beállításaiban engedélyezni a 3D gyorsítást, ha a játék igényel grafikai erőforrásokat.
Összefoglalva, lehetséges a Windows XP 32 bites verzió telepítése a VirtualBox-ba a Windows 7 64 bites rendszeren, és valószínűleg futtatni tudod majd a régi 32 bites játékokat, bár a teljesítmény és a kompatibilitás a konkrét játéktól és a beállításoktól függ.
Ha bármilyen további kérdésed van, vagy segítségre van szükséged a telepítés során, kérlek, keress meg.